Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2024-06-19 13:39:51
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Unsplash
Udar cieplny, inaczej zwany hipertermią, to stan, który może być bardzo niebezpieczny, szczególnie dla dzieci. Występuje, gdy organizm nie jest w stanie skutecznie się ochłodzić, co prowadzi do przegrzania. Wysoka temperatura ciała, która może przekraczać 40°C, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.
Do udaru cieplnego może dojść z różnych przyczyn, jednak najczęściej jest on wynikiem długotrwałego przebywanie na słońcu, zwłaszcza podczas upałów, a także aktywności fizycznej w wysokiej temperaturze, np. bieganie, granie w piłkę. Również noszenie zbyt ciepłych ubrań, które utrudniają oddychanie skóry i odprowadzanie ciepła, może sprzyjać przegraniu. Niezwykle ważna będzie także odpowiednia ilość płynów, które pomagają regulować temperaturę ciała.
Co powinno zaniepokoić rodzica, który obawia się, że dziecko może mieć objawy udaru cieplnego lub słonecznego? Przede wszystkim pamiętajmy, że udar niezwykle rzadko występuje tuż po silnej ekspozycji na słońce i gorącą temperaturę. Zwykle pierwsze objawy udaru cieplnego pojawiają się po 3-4 godzinach od przegrzania. Rodziców powinno zaniepokoić niespokojne zachowanie u małego dziecka, płacz. Zawsze należy sprawdzić skórę, gdyż w przypadku udaru jest ona sucha i gorąca, a dziecko mniej się poci. Twarz malucha może być czerwona lub blada – jeśli udar cieplny już postępuje. Starsze dzieci skarżą się zazwyczaj na bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia i wymioty. Występuje wysoka gorączka, a puls dziecka jest bardzo przyspieszony, mogą wystąpić duszności, drgawki, dreszcze.
Jeśli podejrzewasz, że dziecko ma udar cieplny, niezwłocznie przenieś dziecko w chłodne miejsce - najlepiej do pomieszczenia z klimatyzacją lub przynajmniej w cień. Ochładzaj dziecko - użyj chłodnych, mokrych kompresów lub wody do schłodzenia ciała dziecka. Można także zastosować wentylator, aby przyspieszyć chłodzenie. Jeśli dziecko jest przytomne, podawaj mu chłodne napoje, najlepiej wodę lub napoje elektrolitowe. Obserwuj, czy objawy się poprawiają, czy pogarszają. Jeśli stan się nie poprawia lub dziecko traci przytomność, natychmiast wezwij pomoc medyczną.
CZYTAJ TEŻ >> Kolonie i obozy - jak sprawdzić autokar i organizatora?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.